Proč designové hračky

Jaký je český design hraček? A kde se vlastně vzalo, že vznikají designové hračky?

Po dobách útlumu za komunismu a po něm, přívalu hraček z Číny, tu máme generaci českých designérů, která dospěla do rodičovského věku. A tak na sebe nenechalo dlouho čekat, že i kromě velkých projektů, jako jsou přestavby a rekonstrukce rozsáhlých veřejných budov, hotelů a kanceláří, řeší jako rodiče i běžné potřeby...s čím si ten malý mrňous bude hrát..?

Jejich tvůrčí motivací je prostá nespokojenost se současnou nabídkou hraček. Jednotný a 100x omílaný styl, bez nápadu, bez špetky originality. Nekvalitní materiály a zpracování, často pochybné kvality a o zdravotní bezpečnosti a certifikaci složení už ani nemluvíme. Čeští designéři si řekli dost a sami se tohohle tématu chopili po svém.

Minulý rok jste mohli v rámci galerie Czech Designu navštívit celou sekci věnovanou právě jen českým hračkám. Tahle výstava měla podpořit autorskou tvorbu pro ty nejmenší a dostat se do povědomí jejich rodičů.

Designové hračky jsou alternativou vůči nekvalitní produkci, která se na tomto trhu velmi často objevuje. V dílnách autorů tak vznikají hračky z přírodních materiálů jako je tradičně dřevo, autíčka, stavebnice, apod. Objevují se nápadité panenky a zvířátka z přírodního textilu, hlavně bavlny, která je neškodná a pro dětskou pokožku dobře snesitelná.

Po starší děti vytvářejí designéři nápadité a zábavné ilustrace ve formě pohádek a leporela. Daří se i vystřihovánkám, omalovánkách a dalším papírovým potěšením, které podporují dětskou zručnost a tvořivost.

 

Proč je důležité koukat i na to, s čím si děti hrají?

Díky správně zvoleným hračkám můžete pozitivně ovlivnit vývoj dítěte. Designové hračky napomáhají s jemnou motorikou, učí pohybu, stání, podporují představivost, přirozenou zvídavost, baví a uklidňují. Ve výchově těch nejmenších mají nezastupitelnou roli.

 

Jak vypadají české designové hračky?

Nejčastěji objevíme nadčasový minimalistický design v kombinaci s retro nádechem. Živé a zářivé barvy, ale i přírodní tóny nejčastěji u dřevěných hraček.

 

Český design vzniká i na školách

Mladí studenti designu nepolíbení předchozím režimem mají hlavou plnou nápadů a nemají žádné limity. Jděte se občas podívat na závěrečné práce na uměleckoprůmyslových školách, které jsou přístupné veřejnosti. Budete mile překvapeni, kolik originality se v talentovaných studentech skrývá. Nápadité hračky jen čekají, až se jich chopí nějaký výrobce, který je bude schopen uvést na trh. Možná to nebude trvat dlouho a nabídka bude časem tak široká, že nebudete pro hračky chodit do klasických hračkářství ale budete nakupovat už jen český design.

 

My jsme v 24TOYS moc rádi, že máme v nabídce i hračky vytvořené talentovanými českými tvůrci. Podívejte se na kompletní výběr a pojďte si společně hrát!