DESIGNOVÉ HRAČKY?

Jaký je český design hraček?

A kde se vlastně vzalo, že vznikají designové hračky? Po dobách útlumu za komunismu a po něm, přívalu hraček z Číny, tu máme generaci českých designérů, která dospěla do rodičovského věku. A tak na sebe nenechalo dlouho čekat, že i kromě velkých projektů, jako jsou přestavby a rekonstrukce rozsáhlých veřejných budov, hotelů a kanceláří, řeší jako rodiče i běžné potřeby...s čím si ten malý mrňous bude hrát..?

Jejich tvůrčí motivací je prostá nespokojenost se současnou nabídkou hraček. Jednotný a 100x omílaný styl, bez nápadu, bez špetky originality. Nekvalitní materiály a zpracování, často pochybné kvality a o zdravotní bezpečnosti a certifikaci složení už ani nemluvíme. Čeští designéři si řekli dost a sami se tohohle tématu chopili po svém.

Minulý rok jste mohli v rámci galerie Czech Designu navštívit celou sekci věnovanou právě jen českým hračkám. Tahle výstava měla podpořit autorskou tvorbu pro ty nejmenší a dostat se do povědomí jejich rodičů.

Designové hračky jsou alternativou vůči nekvalitní produkci, která se na tomto trhu velmi často objevuje. V dílnách autorů tak vznikají hračky z přírodních materiálů jako je tradičně dřevo, autíčka, stavebnice, apod. Objevují se nápadité panenky a zvířátka z přírodního textilu, hlavně bavlny, která je neškodná a pro dětskou pokožku dobře snesitelná.

Po starší děti vytvářejí designéři nápadité a zábavné ilustrace ve formě pohádek a leporela. Daří se i vystřihovánkám, omalovánkách a dalším papírovým potěšením, které podporují dětskou zručnost a tvořivost.

Proč je důležité koukat i na to, s čím si děti hrají?

Díky správně zvoleným hračkám můžete pozitivně ovlivnit vývoj dítěte. Designové hračky napomáhají s jemnou motorikou, učí pohybu, stání, podporují představivost, přirozenou zvídavost, baví a uklidňují. Ve výchově těch nejmenších mají nezastupitelnou roli.

Jak vypadají české designové hračky?

Nejčastěji objevíme nadčasový minimalistický design v kombinaci s retro nádechem. Živé a zářivé barvy, ale i přírodní tóny nejčastěji u dřevěných hraček.


Český design vzniká i na školách

 

Mladí studenti designu nepolíbení předchozím režimem mají hlavou plnou nápadů a nemají žádné limity. Jděte se občas podívat na závěrečné práce na uměleckoprůmyslových školách, které jsou přístupné veřejnosti. Budete mile překvapeni, kolik originality se v talentovaných studentech skrývá. Nápadité hračky jen čekají, až se jich chopí nějaký výrobce, který je bude schopen uvést na trh. Možná to nebude trvat dlouho a nabídka bude časem tak široká, že nebudete pro hračky chodit do klasických hračkářství ale budete nakupovat už jen český design.

 

My jsme v 24TOYS moc rádi, že máme v nabídce i hračky vytvořené talentovanými českými tvůrci. Podívejte se na kompletní výběr a pojďte si společně hrát!

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení