FATRA - DESIGNOVÉ HRAČKY TESTOVÁNY NA DĚTECH

Společnost Fatra založená koncernem Baťa existuje již přes 80 let. Specializuje se hlavně na výrobu plastů a není tedy rozhodně žádným nováčkem ani ve světovém měřítku. 75 % produkce putuje z Napajedel rovnou do 50 dalších zahraničních zemí. Společnost kromě obalů, podlahových krytin, fólií a desek, vyrábí také nafukovací plastové hračky.

Nafukovací hračky ve Fatře vznikly už v sedmdesátých letech minulého století a dodnes se v nich dokonale souzní jednoduchý tvar s výrazným barevným provedením. Hračky se vyráběly do roku 2000, v tomto roce byl prodej z důvodu asijské konkurence ukončen. Znovu světlo světa spatřily v roce 2010 a od té doby se řada hraček stále rozšiřuje. Hračky z Fatry jsou vyhledávány i dospělými jako vzpomínka na jejich dětství.


Čím hračky vynikají?

Jsou lehké, snadno omyvatelné, měkké bez ostrých hran, podporují motoriku a představivost u malých dětí. Všechny hračky získaly certifikát Bezpečná hračka a tak se nemusíte obávat, jsou zdravotně nezávadné. Čeho si ale ceníme nejvíc, že jsou z české dílny a že díky nim ožívá kousek bohaté historie, na kterou pamatují ještě naši rodiče.

Dnes jsou hračky rozděleny do tří řad – retro (hračky, které vytvořila Libuše Niklová), nové (od současných českých designérů) a vodní. Novinkou roku 2017 je Indiánské teepee.

Edici nafukovacích hraček v retro designu navrhla Libuše Niklová a na čtyřech kusech z kolekce se podíleli i mladí čeští designéři. Psa Bulíka navrhl Jan Čapek, který v minulosti např. vytvořil pro Plzeňský prazdroj sportovní verzi láhve Mattoni. Nafukovací traktor a koza vznikla pod taktovkou Jerryho Kozy a jeho manželky Anny, kteří jsou spojeni s Ateliérem SAD, jež se podílel na rekonstrukci vnitřních prostor Žižkovského televizního paláce.

Čtveřici hraček z dílny Fatra doplňují také nové potisky nafukovacích míčů, jejichž autorkou je grafička Zuzana Lednická ze Studia Najbrt. Ta původně vystudovala navrhování a technologii výroby hraček. Její grafika potisků navazuje na jednoduchý design Libuše Niklové, která si často kromě návrhů hraček samotných připravovala také jejich potisky.

Edice nafukovacích hraček se od těch klasických z Fatry liší nejen v designu, ale i ve své funkčnosti. Samotní návrháři se při své práci inspirovali u Libuše Niklové a její odkaz pak dále rozvíjeli. Děti (ale i dospělí) se tak mohou těšit třeba na to, že psovi Bulíkovi sundají obojek, nebo že se skrz průhledné oči Kozy podívají do tajemného vnitřního prostoru zvířete. Traktor zase nabízí možnost, aby si děti mohli s rodiči povídat přes tunel u zadních kol. Světová premiéra těchto modelů hraček proběhla v roce 2013 v rámci Designbloku.

Zajímá vás, jak nafukovací hračky vznikají? Podívejte se na video, kde uvidíte průběh od návrhu až po hotový výrobek.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení